Historie florbalu

Historie florbalu

Florbal jako takoví zná každý z nás. Ale co jeho historie? Každý by měl znát historii svého oblíbeného sportu. A proto je zde pro Vás článek na téma historie florbalu.
Úplný začátek

Za kolébku florbalu je považováno Švédsko. Zde se začal hrát florbal pod názvem innebandy v 70. letech 20. století. Zajímavostí ovšem je, že florbaloví míček nebyl vynalezen ve Švédsku, nýbrž v USA. Začal se hrát organizovaně a nabral velmi rychle na popularitě. Další země, které začali hrát tuto hru bylo Švýcarsko pod názvem unihockey a ve Finsku pod názvem salibandy.

V každé zemi se lišili nejen názvy, ale i pravidla. Například v Švýcarsku měl zprvu gólman hokejku. Tyto odlišnosti se zrušili v roce 1986, kdy byla založena Mezinárodní florbalová federace.

žebříček podle registrovaných florbalistů:

  1. Švédsko
  2. Finsko
  3. Česká republika
  4. Švýcarsko

IIF (International Floorball Federation)

Neboli Mezinárodní floorbalová federace byla založena v roce 1986 zeměmi: Finsko, Švédsko, Švýcarsko. Tato federace stanovila mezinárodní pravidla florbalu. V současné době tvoří IIF kolem 50 zemí. Mezi ně patří samozřejmě i Česká republika, ale také napřklad Nigérie nebo Pákistán. Česká republika se přidala i IIF v roce 1992, kdy v IIF bylo osm členů.

Mistrovství světa ve florbale

Mistrovství světa se konalo již osmkrát. Z toho Švédsko získalo šest zaltých medailí a Finsko dvě zlaté medaile. Největší úspěch pro český národní tým byl bronz z Finska. Byla to historicky druhá medaile.

Olympijské hry

V roce 2008 obdržel florbal uznání mezinárodního olympijského výboru. Od té doby může usilovat o účast na olympijských hrách. Pro zařazení florbalu na olympijádu nejsou stanoveny přesné podmínky. Je však nutné rozšířit IIF o další počet zemí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.